Skip to content

2 Union St

Kingston, NJ 08528

Built 1840

Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block2
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage2,286
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,400
62%
Improvement Value:$215,000
38%
Total Assessment$572,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,290+2.7%
2024$8,074+10.2%
2023$7,329-2.2%
2022$7,493-0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5622, Page 1202

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5446, Page 1851

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 1941, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1840