Skip to content

35 Laurel Ave

Kingston, NJ 08528

Built 1919

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Mar 31, 1994

Property Information

Block5.01
Lot142
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage2,208
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$355,600
60%
Improvement Value:$241,400
40%
Total Assessment$597,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,633+1.8%
2024$8,480+7.5%
2023$7,889-2.2%
2022$8,066-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 1953, Page 140

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 1612, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1919