Skip to content

219 Lenox Place

Somerset, NJ 08873

Built 1975

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block300
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,000
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,500
49%
Improvement Value:$262,900
51%
Total Assessment$516,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+0.9%
2024$7,826+12.0%
2023$6,986+2.4%
2022$6,824+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 7203, Page 2032

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 1377, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1975