Skip to content

214 Girard Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1959

Last Sale Date
Jul 1, 2059

Property Information

Block300
Lot39
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,104
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,300
71%
Improvement Value:$128,900
29%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,771-1.5%
2024$7,886+35.3%
2023$5,829+1.3%
2022$5,752+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 6729, Page 3145

Property Built

Built

Year Built: 1959