Skip to content

215 Irvington Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1978

Last Sale Price
$42,200
Last Sale Date
Feb 23, 1978

Property Information

Block304.02
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,156
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,500
63%
Improvement Value:$171,500
37%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,033-1.6%
2024$8,165+28.5%
2023$6,353+1.0%
2022$6,289+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$42,200

To:

Sq Ft1,156DeedBook 1370, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1978