Skip to content

88 Hillcrest Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1970

Last Sale Price
$41,000
Last Sale Date
Sep 28, 1978

Property Information

Block315
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8205

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,180
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
62%
Improvement Value:$177,700
38%
Total Assessment$467,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,046-1.6%
2024$8,179+32.7%
2023$6,165+1.1%
2022$6,097+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$41,000

To:

Sq Ft1,180DeedBook 1385, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1970