Skip to content

153 Hillcrest Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1972

Last Sale Price
$464,159
Last Sale Date
Nov 17, 1987

Property Information

Block306
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6003

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,170
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
70%
Improvement Value:$122,800
30%
Total Assessment$412,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111-1.2%
2024$7,200+41.8%
2023$5,077+1.8%
2022$4,987+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$464,159

To: Thomas, Virginia

Sq Ft1,170DeedBook 1669, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1972