Skip to content

21 Appleman Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1961

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Nov 8, 2016

Property Information

Block308
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8205

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,891
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
52%
Improvement Value:$297,600
48%
Total Assessment$615,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,500-0.6%
2024$9,553+12.1%
2023$8,524+0.1%
2022$8,517+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

From: MORGAN, NEIL C. & MONICA R.

To: Smith, Darlene M., SMITH, DARLENE M.

Sq Ft1,891DeedBook 6920, Page 510Recorded11/15/2016

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 2246, Page 824

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 1396, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1961