Skip to content

17 Kingsbridge Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block337
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,903
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,800
57%
Improvement Value:$243,700
43%
Total Assessment$571,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,012+0.8%
2024$8,938+14.3%
2023$7,817+0.3%
2022$7,792+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900

From: FREEMAN, VARNEY G.SR. & VIVIAN F.

To: Gombeh, Gillo, GOMBEH, GILLO

Sq Ft1,903DeedBook 7121, Page 1807Recorded6/3/2019

Property Sale

Sale
$293,000

From: MITCHELL, JAMES W & ALICE K

To: FREEMAN, VARNEY & VIVIAN

Sq Ft1,903DeedBook 6729, Page 2550Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 1265, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1962