Skip to content

101 Irvington Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Date
Jan 16, 2058

Property Information

Block313
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,120
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,100
67%
Improvement Value:$142,300
33%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,589-1.3%
2024$7,692+37.2%
2023$5,606+1.5%
2022$5,523+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 7580, Page 2265

Property Built

Built

Year Built: 1958