Skip to content

167 Girard Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
May 28, 2064

Property Information

Block307
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8205

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,125
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,800
68%
Improvement Value:$140,200
32%
Total Assessment$438,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,720-1.4%
2024$7,832+35.8%
2023$5,766+1.4%
2022$5,688+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965