Skip to content

27 Bloomfield Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 21, 2022

Property Information

Block316
Lot46
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,834
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$336,500
61%
Improvement Value:$218,800
39%
Total Assessment$555,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,859+2.6%
2024$8,633+16.0%
2023$7,443+0.5%
2022$7,408+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,834DeedBook 7447, Page 2943

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 1323, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1960