Skip to content

51 Girard Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
Aug 25, 2065

Property Information

Block317
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,712
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,100
58%
Improvement Value:$213,100
42%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,470-1.9%
2024$8,631+29.5%
2023$6,667+0.8%
2022$6,612+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 7085, Page 3616Recorded11/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965