Skip to content

18 Winthrop Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Mar 14, 2023

Property Information

Block324
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,668
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,400
57%
Improvement Value:$244,900
43%
Total Assessment$569,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,962+0.5%
2024$8,918+14.4%
2023$7,795+0.3%
2022$7,769+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,668DeedBook 7497, Page 138Recorded3/15/2023

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 1549, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1962