Skip to content

62 Irvington Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1945

Last Sale Date
Oct 1, 2051

Property Information

Block318
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,413
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
64%
Improvement Value:$163,200
36%
Total Assessment$453,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,866-1.5%
2024$7,987+36.4%
2023$5,856+1.3%
2022$5,779+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,413DeedBook 6983, Page 3407

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 2248, Page 694

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 1912, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1945