Skip to content

78 Runyon Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Date
Apr 21, 2055

Property Information

Block252
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8103

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,420
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,900
58%
Improvement Value:$189,800
42%
Total Assessment$453,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,628-0.5%
2024$6,658+7.4%
2023$6,201+3.0%
2022$6,019+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 5614, Page 1915

Property Built

Built

Year Built: 1955