Skip to content

57 Hillcrest Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1993

Last Sale Date
May 28, 2053

Property Information

Block318
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,150
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
50%
Improvement Value:$293,800
50%
Total Assessment$583,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,493-2.3%
2024$9,719+22.5%
2023$7,935+0.3%
2022$7,913+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,150DeedBook 6611, Page 3613

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 2308, Page 454

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 1927, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$26,250
DeedBook 1883, Page 201