Skip to content

51 Hillcrest Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Price
$750
Last Sale Date
Nov 19, 2056

Property Information

Block318
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,284
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
66%
Improvement Value:$149,400
34%
Total Assessment$439,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,692-1.4%
2024$7,803+34.4%
2023$5,804+1.4%
2022$5,727+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$750
DeedBook 885, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1957

Property Sale

Sale
$750

To:

Sq Ft1,284DeedBook 885, Page 92