Skip to content

45 Hillcrest Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 11, 1997

Property Information

Block318
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,194
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,600
65%
Improvement Value:$151,000
35%
Total Assessment$429,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496-1.3%
2024$7,593+38.3%
2023$5,492+1.6%
2022$5,406+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$52,700
DeedBook 1450, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1920