Skip to content

25 Irvington Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1925

Last Sale Price
$147,200
Last Sale Date
Nov 15, 2000

Property Information

Block320
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,163
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,600
66%
Improvement Value:$144,300
34%
Total Assessment$423,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439-1.2%
2024$7,533+38.9%
2023$5,423+1.6%
2022$5,336+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$147,200

To:

Sq Ft1,163DeedBook 2326, Page 599

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 1413, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1925