Skip to content

17 Austin Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1952

Last Sale Price
$462,500
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block324
Lot1.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,284
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,400
68%
Improvement Value:$152,600
32%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,813+2.3%
2024$7,636+20.8%
2023$6,321+1.0%
2022$6,257+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$462,500

To: Garcia-Nicholas, D&Ocelotl,H&Meza,A

Sq Ft1,284DeedBook 7572, Page 762Recorded8/15/2024

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5033, Page 238

Property Sale

Sale
$4,600
DeedBook 2080, Page 811

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1820, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1952