Skip to content

25 Beverly Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1954

Last Sale Date
Dec 13, 2067

Property Information

Block324
Lot42
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
68%
Improvement Value:$150,200
32%
Total Assessment$470,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+1.1%
2024$7,620+20.9%
2023$6,304+1.0%
2022$6,239+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 1940, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1954