Skip to content

23 Beverly Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1947

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 7, 2012

Property Information

Block324
Lot43
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,540
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
65%
Improvement Value:$172,300
35%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,979+0.8%
2024$7,913+19.2%
2023$6,640+0.8%
2022$6,584+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$348,500
DeedBook 5794, Page 2242

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 1289, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1947