Skip to content

1 Benjamin Griggs Dr

Franklin Park, NJ 08823

Built 1998

Last Sale Price
$317,240
Last Sale Date
Apr 29, 1998

Property Information

Block33.01
Lot35
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage4,866
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$395,800
42%
Improvement Value:$546,300
58%
Total Assessment$942,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,809+0.0%
2024$13,808+2.7%
2023$13,445+4.2%
2022$12,903-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$317,240

To:

Sq Ft4,866DeedBook 2168, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1998