Skip to content

23 Suydam Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1997

Last Sale Price
$335,441
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block33.02
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage5,064
Acreage2.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$395,900
41%
Improvement Value:$574,800
59%
Total Assessment$970,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,204-0.2%
2024$14,229+2.2%
2023$13,928+4.0%
2022$13,398-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$335,441

To:

Sq Ft5,064DeedBook 2128, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1997