Skip to content

8 Veghte Pl

Franklin Park, NJ 08823

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2011

Property Information

Block33.01
Lot50
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage4,487
Acreage2.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$415,600
37%
Improvement Value:$696,000
63%
Total Assessment$1,111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,092-0.6%
2024$16,193+0.9%
2023$16,056+3.4%
2022$15,531-1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$357,480
DeedBook 2125, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1997