Skip to content

16 Wyckoff Pl

Franklin Park, NJ 08823

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2018

Property Information

Block33.01
Lot75
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage4,400
Acreage3.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,000
46%
Improvement Value:$519,700
54%
Total Assessment$962,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,238+0.5%
2024$14,169+4.2%
2023$13,604+4.8%
2022$12,976-1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 6541, Page 2255

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 5177, Page 2989

Property Sale

Sale
$368,318
DeedBook 2140, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1997