Skip to content

15 Grist Mill La

Franklin Park, NJ 08823

Built 1997

Last Sale Price
$368,438
Last Sale Date
Mar 31, 1997

Property Information

Block33.01
Lot55
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,521
Acreage2.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$415,600
42%
Improvement Value:$569,200
58%
Total Assessment$984,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,424+0.1%
2024$14,413+2.9%
2023$14,012+4.3%
2022$13,439-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$368,438

To:

Sq Ft3,521DeedBook 2106, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1997