Skip to content

22 Hasbrouck Dr

Franklin Park, NJ 08823

Built 1997

Last Sale Price
$370,932
Last Sale Date
Dec 23, 1997

Property Information

Block33.03
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SFR 3CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,662
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$413,900
41%
Improvement Value:$589,400
59%
Total Assessment$1,003,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,754-0.1%
2024$14,767+2.4%
2023$14,418+4.1%
2022$13,854-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,932

To:

Sq Ft3,662DeedBook 2149, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1997