Skip to content

807 S Middlebush Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Date
Feb 3, 2055

Property Information

Block33.01
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage1,742
Acreage3.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,400
58%
Improvement Value:$232,000
42%
Total Assessment$557,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,269-6.3%
2024$8,822-0.8%
2023$8,894+1.5%
2022$8,760-1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,742DeedBook 7274, Page 624Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5909, Page 2042

Property Built

Built

Year Built: 1955