Skip to content

160 Bennington Pky

Franklin Park, NJ 08823

Built 1957

Last Sale Date
Oct 11, 2056

Property Information

Block38
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3402

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,779
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,200
56%
Improvement Value:$230,800
44%
Total Assessment$526,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,071+0.8%
2024$8,997+10.7%
2023$8,124+0.4%
2022$8,089+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,779DeedBook 6086, Page 2047

Property Built

Built

Year Built: 1957