Skip to content

43 Suydam Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1996

Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block33.02
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,545
Acreage2.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$398,300
41%
Improvement Value:$573,200
59%
Total Assessment$971,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,224-0.2%
2024$14,250+2.1%
2023$13,953+3.9%
2022$13,423-1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft3,545DeedBook 6736, Page 3396Recorded8/19/2014

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2150, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1996