Skip to content

5 Barker Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2011

Property Information

Block330
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8205

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,869
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,800
63%
Improvement Value:$187,200
37%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197-10.1%
2024$9,114+13.8%
2023$8,007+0.3%
2022$7,986+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 2283, Page 101

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1606, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1964