Skip to content

76 Winston Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 1998

Property Information

Block334
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8205

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,872
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,900
60%
Improvement Value:$212,700
40%
Total Assessment$533,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,500+0.5%
2024$8,458+16.4%
2023$7,267+0.5%
2022$7,227+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 1934, Page 563

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1276, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1962