Skip to content

23 Indiana Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
Feb 24, 2066

Property Information

Block335
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8205

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,575
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,000
63%
Improvement Value:$214,300
37%
Total Assessment$584,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,501+0.4%
2024$8,470+22.4%
2023$6,918+4.1%
2022$6,648-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000

To: Azcona, Jose & Collado, Nancy

Sq Ft1,575DeedBook 7349, Page 2475Recorded6/3/2021

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6211, Page 3360

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 2108, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1965