Skip to content

14 Indiana Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
Mar 25, 2014

Property Information

Block336
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,575
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
65%
Improvement Value:$202,900
35%
Total Assessment$572,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,359+0.5%
2024$8,319+20.5%
2023$6,905+4.2%
2022$6,628-1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5201, Page 2044

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 2071, Page 596

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1458, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1965