Skip to content

45 Abbott Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
Sep 14, 2066

Property Information

Block335
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8205

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,676
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,000
60%
Improvement Value:$246,500
40%
Total Assessment$616,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,902+0.1%
2024$8,897+16.2%
2023$7,659+3.5%
2022$7,401-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$343,000

From: EL HABER, CHARBEL & DONNA

To: Debrosse, Marie, DEBROSSE, MARIE

Sq Ft1,676DeedBook 6988, Page 927Recorded9/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965