Skip to content

7 Concord Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 19, 2014

Property Information

Block336
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,908
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,500
58%
Improvement Value:$263,100
42%
Total Assessment$629,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046-0.4%
2024$9,085+15.4%
2023$7,875+3.3%
2022$7,623-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6733, Page 1344Recorded8/4/2014

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5670, Page 240

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 2173, Page 473

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 1740, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1966