Skip to content

18 Kingsbridge Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block369
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,930
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,300
54%
Improvement Value:$247,600
46%
Total Assessment$533,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,303+1.2%
2024$8,208+11.9%
2023$7,338+0.0%
2022$7,334+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000

From: JASPER, CHARLES P. & JULIA A.

To: Nicholson, Donald R. & Arlyn, NICHOLSON, DONALD R. & ARLYN

Sq Ft1,930DeedBook 7030, Page 755Recorded3/15/2018

Property Sale

Sale
$233,500
DeedBook 5057, Page 2410

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1257, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1962