Skip to content

15 Pleasant Plains Rd

Franklin Park, NJ 08823

Built 1840

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block34.01
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,088
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,700
74%
Improvement Value:$109,900
26%
Total Assessment$418,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,922+4.7%
2024$6,610+30.8%
2023$5,052+2.2%
2022$4,945-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1840