Skip to content

11 Pleasant Plains Rd

Franklin Park, NJ 08823

Built 1890

Last Sale Date
Nov 26, 2065

Property Information

Block34.01
Lot29
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningNBH
Sq Footage1,277
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,000
55%
Improvement Value:$125,100
45%
Total Assessment$278,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,302-6.2%
2024$4,586-12.9%
2023$5,266-2.3%
2022$5,390-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,277DeedBook 7069, Page 371Recorded9/5/2018

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5326, Page 551

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2032, Page 326

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1848, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1890