Skip to content

1 Tracy Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1986

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block34.02
Lot16.03
QualifierC0086
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2408

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
45%
Improvement Value:$192,900
55%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+4.0%
2024$5,286+6.4%
2023$4,966+2.2%
2022$4,857+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 7436, Page 2250

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5830, Page 2979

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 2196, Page 474

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 1819, Page 142

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 1677, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1986