Skip to content

3073 Rt 27

Franklin Park, NJ 08823

Built 1943

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block34.01
Lot36
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningNBH
Sq Footage1,172
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
48%
Improvement Value:$109,800
52%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,204-6.2%
2024$3,415-12.9%
2023$3,922-2.3%
2022$4,014-4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,172DeedBook 7405, Page 3246Recorded12/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1943