Skip to content

18 Tracy Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1986

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 13, 2014

Property Information

Block34.02
Lot16.03
QualifierC0066
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2408

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$191,000
54%
Total Assessment$351,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,474+4.1%
2024$5,259+6.6%
2023$4,935+2.3%
2022$4,825+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6740, Page 1404

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5007, Page 729

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 1955, Page 95

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1698, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1986