Skip to content

81 Townsend Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Feb 23, 2017

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0245
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
49%
Improvement Value:$199,100
51%
Total Assessment$389,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,761+3.5%
2024$5,564+9.9%
2023$5,065+2.1%
2022$4,959+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6947, Page 840

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5848, Page 2364

Property Sale

Sale
$226,700
DeedBook 5582, Page 2084

Property Built

Built

Year Built: 1988