Skip to content

149 Lindsey Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$289,400
Last Sale Date
Sep 8, 2005

Property Information

Block34.08
Lot9.01
QualifierC0325
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2411

Building Details

Building Class39
Description2SF TOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$207,600
52%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,876+3.3%
2024$5,687+9.2%
2023$5,206+2.0%
2022$5,103+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$289,400

To:

Sq Ft1,260DeedBook 5800, Page 1896

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5037, Page 3132

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 2328, Page 188

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1957, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1988