Skip to content

27 Crabapple La

Franklin Park, NJ 08823

Built 1987

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Jul 18, 2008

Property Information

Block34.03
Lot16.01
QualifierC0215
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
51%
Improvement Value:$125,000
49%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876-1.6%
2024$3,940+2.0%
2023$3,862+3.6%
2022$3,727+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 6166, Page 2532

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1884, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$52,200
DeedBook 1533, Page 790