Skip to content

16 Crabapple La

Franklin Park, NJ 08823

Built 1987

Last Sale Price
$136,700
Last Sale Date
Oct 27, 2004

Property Information

Block34.03
Lot16.01
QualifierC0198
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
51%
Improvement Value:$125,000
49%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876-1.6%
2024$3,940+2.0%
2023$3,862+3.6%
2022$3,727+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$136,700

To:

Sq Ft1,068DeedBook 5668, Page 2212

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 2296, Page 420

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2024, Page 87

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1887, Page 324

Property Sale

Sale
$60,070
DeedBook 1671, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1987