Skip to content

108 Crabapple La

Franklin Park, NJ 08823

Built 1987

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jun 3, 2009

Property Information

Block34.03
Lot16.01
QualifierC0317
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
51%
Improvement Value:$125,000
49%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876-1.6%
2024$3,940+2.0%
2023$3,862+3.6%
2022$3,727+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 6265, Page 1105

Property Sale

Sale
$79,319
DeedBook 6056, Page 337

Property Sale

Sale
$73,800
DeedBook 2055, Page 569

Property Sale

Sale
$60,620
DeedBook 1664, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1987