Skip to content

4 Amberly Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 13, 2018

Property Information

Block34.06
Lot16.05
QualifierC0107
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2409

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
46%
Improvement Value:$187,800
54%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+5.0%
2024$4,826+11.5%
2023$4,328+2.9%
2022$4,204+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 7038, Page 3621

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 7006, Page 679Recorded11/21/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5212, Page 477

Property Sale

Sale
$100,674
DeedBook 1756, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1988